Sposób robienia kitu do spojenia szkła lub porcelany.

Sposób robienia kitu do spojenia szkła lub porcelany.

Wziąwszy świeżego niegaszonego wapna i utłukłszy na drobny proszek, rozrobisz go serwatką,

albo świeżym serem albo nareszcie białkiem od jaja na gęstą massę, i natychmiast do kitowania przystąpisz, albowiem niebawiąc ta massa jak kamień tężeje i twardnieje.

Inny kit w tem celu.

Weź karuku łót jeden, mastyxu pół łóta, soku czosnkowego łyżkę pełną, kleju stolarskiego piętnaście granów, spirytusu winnego szklankę. Z tego wszystkiego zrób massę, posmaruy tym potłuczone kawałki i spóy, niech tak schną przez kilka godzin; potym zeskrób to co się nieczystego z tey massy zostało na wierzchu. Chociaż potem wrzucisz w gorącą wodę pomienionym sposobem sklejone naczynia, już na tych sklejonych mieyscach nie pękną i prędzey na inszem gdzie jeszcze nie były stłuczone.

Albo też, weź cztery części gleyty, jedną część niegaszonego wapna i jedną część szkła. To wszystko utłukłszy razem na miałki proszek rozrobić z zwyczaynym pokostem na massę i tą sklejać potłuczone naczynia. Kit ten jest mocny i trwały.

ozdobnik

UWAGA:

Pisownia oryginalna!
0.0/5 ocena (0 głosów)

Wskazówki

Karuk – inaczej klej rybi, otrzymywany z wysuszonych pęcherzy rybnych

Mastyx - Mastyks - "Łzy Chios" – miękka, aromatyczna żywica naturalna, pozyskiwana z balsamu wyciekającego z drzewa pistacji kleistej (Pistacia lentiscus), rosnącego w obszarze śródziemnomorskim.

Glajta - tlenek ołowiu, PbO – nieorganiczny związek chemiczny, tlenek ołowiu na II stopniu utlenienia.

PRZEPIS POCHODZI Z:

SKARB DOMOWY
facebook    mme   facebook   twitter
             
 Fanpage    Messenger   Grupa handlowa   Twitter

logo 200