Sposób robienia dobrze pospolitego Mydła

Sposób robienia dobrze pospolitego Mydła

Chcąc Mydło zawsze w domu potrzebne robić, trzeba wziąść czwartą część ćwierci teraźniejszey dobrego z leśnych drew popiołu, i ćwierć niegaszonego wapna, zmieszaj to w kupę, i zley dwiema garcami wody, i rozrob mocno, żeby się wszystko dobrze do kupy zlepiło; a zbiwszy to w bryły, postaw na ziemi przez godzinę.

Tym czasem postaw ceber, lub wielki szaflik, który dubeltowe dno mieć powinien; wierzchne dno powinno na piędzi wyżey stać od spodniego przewiercone mieyscach; i tak zrobione, żeby one można kiedy tego potrzeba wyiąć.
U tego cebra lub szflika musi bydź czop, tak aby go wyciągnąć, i ług odlewać można. To wierzchnie dno przewiercone obłóż czystą słomą, lub chustą, nasyp na to popiół z wapnem pomieszny, i przykryi deszczką, a na wierzchu połóż kamienie, aby się dobrze wszystko przycisnęło, zostawiwszy tak przez noc, odeym potem kamienie i deszczkę, a naley potym kilka szaflików wody gorącey. Kiedy tak kilka godzin postało, wtedy wyim czop i wypuść ług w inszy szaflik, wley go znowu w tamten ceber, i znowu wypuść, a to do trzeciego razu powtórz.
Tym czasem postaw kocioł duży nad ogniem, pokray dziesięć funtów łoiu, włóż go i wszystek ług wley, niech się razem gotuie, iednak trzeba dobrze uważać, aby w gotowaniu nie kipiało; Gdy zaś kipić chce, trzeba prędko mieszać łopatką z sosnowego drzewa zrobioną, i tak długo gotuy aż zgęstnieie. Dopiero weź pięć garści soli, i wrzuć w kocieł do mydła; a gotuy ieszcze przez całą godzinę, zbieraiąc wszystkie nieczystości na wierzch wychodzące. Dopiero zdeym kocioł z ognia, pokładź chusty czyste płocienne, w niecki przewiercone w kilku mieyscach, z których można też lisztwy odiąć, potem mydło naley, postaw nad szaflikiem lub cebrem, aby ług zchodził, i zostaw tak przez 24. godziny, i zdeym ścianki od niecek; wtedy mydło gotowe iest.
Potym przekroy one na kawałki drotem żelaznym, albo mosiężnym, postaw w ciepłej izbie, lub na słońcu, aby przeschło, a potym schoway do potrzeby.

UWAGA:

Pisownia oryginalna!
0.0/5 ocena (0 głosów)
facebook    mme   facebook   twitter
             
 Fanpage    Messenger   Grupa handlowa   Twitter

logo 200