Cebula

Cebula

Wszystkie jej odmiany potrzebują gruntu dobrego, pulchnego uprawionego i nie świeżo nawiezionego gnojem.

Nawóz owczy jest najlepszy, przeciwnie zaś każdy świeży nawóz szkodliwy; cebule gniją bowiem natychmiast od niego. Rozmnażają się one z nasion albo odrostków cebulkowatych. Nasiona powinne być świeże, nie starsze jak dwóchletnie. Wyprowadzenie z nich wielkiej cebuli na tem zależy aby je zasiać jak najgęściej z wiosny na grzędzie lub na gruncie chudym, osobliwie w cieniu drzew owocowych, gdzie późnij w jesieni, cebulki mało co od bujnego grochu większe, wybrać, przez zimę przechować i na wiosnę na grzędach dobrze wyrobionych, od 3 do 4 cali jednę od drugiej rozsadzić należy. Zasiewem od razu na grzędy, otrzymuje się w pierwszym roku dobra cebula, gdy nieco podrośnie powyrywa się i na próżne miejsca zasadzi. Niektórzy uklepują grzędy po zasiewie, żeby nasienie w cześniej kiełkowało. Gdy się po zejściu polewa a od zielska często plewie; większe jej sztuki wiążą się w wianki, najmniejsze idą na dymkę, inaczej strzelanką zwaną, do sadzenia w następującem roku, tak zwaną dla tego, że się małe te cebulki przez zimę na przetakach za piecem suszą, lub we worku z rzadkiego grubego płótna w dymie zawieszają; przez co tracąc siłę wydawania po sadzeniu w gruncie kłębów kwiatowych, tem większe rosną. W Lipcu przydeptują się łodygi, czyli bęki; aby pożywienie szło w cebulę, środkową zaś łodygę, w której się nasienie znajduję wyłamuje się. Osobliwszej dobroci jest cebula hiszpańska, okrągła i płaska, tak czerwona jako też biała, mianowicie żółta, bardzo słodka i krucha.

Cebula Egipska, żyworodną zwana, mięsistość i smak ostrzejszy od cebuli zwyczajnej mająca, bardzo się wilgoci boi, i na bójnym gruncie łatwo gnije.

Cebula zimowa, jest trwałą, w gruncie wybornie zimę wytrzymującą rośliną. Cebula szczypiorek, albo łuczek trwała jest i nie lęka się najtęższych mrozów. Cebula szalotka nie lubi gnojnej i wilgotnej ziemi, łagodniejsza od innych, zimę w gruncie wytrzymuje.

UWAGA:

Pisownia oryginalna!
0.0/5 ocena (0 głosów)
facebook    mme   facebook   twitter
             
 Fanpage    Messenger   Grupa handlowa   Twitter

logo 200