Dynia

Dynia

Bania, Tykwą zwana, ma wielorakie odmiany, jużto kształt dzbana, butelki, lewaru, trąby i t. p.

Gdy uschnie, tak stwardnieje, że ziarna i środek wybrawszy, trwałem naczyniem w domu być może. U nas, chcąc aby tykwy dojrzewały, albo trzeba sadzić przód w naczyniach, albo wzwyczajnym czasie w ogrodzie w miejscu od południa tylko otwartem. Gdy się jeden i drugi owoc pokaże, odłamuje się resztę wici czyli łęcin, aby zostawionym przysporzyć dojrzałości. Daje im się też kratki, do czepiania - czyli pięcia się w górę.

Bania, (dynia) ma wiele odmian. Są owoce spłaszczone, podłużne, gładkie, rowkowate, w pośrodku osobno jak czapka wyrastające, białe, zielone, żółte paskowate i t. d. czasem do dwóch łokci długości wyrastające.

Ziarna sadzą się w pierwszych dniach Maja, owoc w jesieni dojrzewa. Słońce i świeże powietrze są bowiem niezbędnie potrzebne, prócz tego potrzebują bardzo żyznej, ciepłej i pulchnej ziemi.
Ziarna bywają zwykle przed sadzeniem przez cały dzień w wodzie lub mleku moczone. Należy też mieć wzgląd na miejsce, którego banie dla swych licznych i długich łodyg wymagają. Najlepiej im dać miejsce przy płotach, po których się rozpościerać mogą. Potrzeba je często polewać, zwłaszcza gdy mają owoc, ponieważ wtedy, bardzo wiele wilgoci potrzebują. Ażeby wzrost owocu pomnożyć, uszczykuje się wszystkie tak zwane próżne albo puste kwiaty, w tyle kielicha guzów za owoc nie mające.

UWAGA:

Pisownia oryginalna!
0.0/5 ocena (0 głosów)
facebook    mme   facebook   twitter
             
 Fanpage    Messenger   Grupa handlowa   Twitter

logo 200