Firanki

Firanki

Żadne firanki nie powinny nigdy być mydlone, lecz prane w rozgotowanym mydle.

Najprzód po zdjęciu, firanki powinny być doskonale wykurzone, a następnie w wolnej wodzie, bez mydła przeprane raz z kurzu, potem trzy razy przeprane w ciepłej lecz nie gorącej wodzie, z rozgotowanem mydłem, ułożone w wanienkę i polane na noc zimną wodą.
Na drugi dzień wyprane w tej wodzie, w której leżały z mydła, wypłókane raz  w obfitej czystej wodzie i dopiero farbkowane w farbce, "ultra marina" w proszku, którą sparzywszy na osobnej misce po osadzeniu się gąszczu, zlać do balji przez barchanowy woreczek.
Dziś moda mieć chce, aby wszystkie lekkie tkaniny były zabarwione na kolor kremowy, który się nadaje maczając firanki zamiast w farbce w namoczonym szafranie, biorąc go bardzo niewiele i to lejąc odrazu do krochmalu. Firanki nie powinny być sztywne, ale lekko krochmalone, zmaglowane, na sucho wyciągnięte i prasowane.
Tapicerzy zawieszając firanki skrapiają je wodą do zupełnie wilgotnego stanu i wtedy rozwieszone drapują się dobrze. Chcąc się obejść bez tapicera, należy je przypięte do ram mocno ustami skropić, a będą się dobrze układać, jednak tylko muślinowe i tiulowe wymagają tego. Siatkowe i koronkowe nie potrzeba wcale kropić.
Wiele osób zamiast maglowania i prasowania zakłada odrazu mokre firanki wyjęte z balji, czy muślinowe, czy siatkowe, drapują się wprawdzie ładnie, ale kurz osiada bardzo szybko, brudzo się i co więcej chropowato wyglądają, a firanki które tak bardzo zdobią nasze mieszkanie zasługują na wielkie staranie.

UWAGA:

Pisownia oryginalna!
0.0/5 ocena (0 głosów)
facebook    mme   facebook   twitter
             
 Fanpage    Messenger   Grupa handlowa   Twitter

logo 200