Hygieniczne prawidła przy jedzeniu.

Hygieniczne prawidła przy jedzeniu.

I. Jadać powinno się o ile możności pod wpływem świeżego powietrza, które działa pobudzająco na apetyt. W zimie należy przewietrzyć pokój jadalny przed jedzeniem - w porze cieplejszej jadać przy otwartych oknach lub jeśli można wprost na świeżem powietrzu. Widok nieba i natury oddziaływa wesoło, dodaje apetytu i pomaga trawieniu.

II. Pokarmów nie należy spożywać zbyt gorących. Temperatura ich może wynosić najwyżej 30° R. a potrawy zimne nie powinny przekraczać 8° R. poniżej zera. Zbyt zimna, lub zbyt gorąca temperatura zarówno są szkodliwe. Zbyt zimne potrawy szczególniej tłuste, sprowadzają katar żołądka, potrawy zbyt gorące powodują ciężkie zaburzenia żołądkowe, a nawet owrzodzenia kiszek, zwłaszcza dotyczy to zup zbyt gorących.

III. Nie jadać zbyt słono. Dr. Lahmann twierdzi, że stałe a zbytnie używanie soli jest jedną z głównych przyczyn niedokrewności (anemii i otyłości). Sól na żywą tkankę oddziaływa w podobny sposób jak przy peklowaniu na martwą; wsiąka ona w tkanki ciała, wyrugowywa tak z niej jak i ze krwi różne pierwiastki, między innymi najważniejsze sole krwiotwórcze żelaza i natronu, które w takim razie w postaci wydalin odchodzą. Raz tedy następuje niedostateczny dowóz tych soli, a powtóre zbytnia ich utrata. Wiadomo zaś, że właśnie brak tych pierwiastków we krwi, wyżej wymienione słabości powoduje.

IV. Potrawy powinny być apetycznie ułożone na półmisku i ładnie ubrane, żeby nietylko żołądek, lecz i oko nęciły. Pobudza to apetyt i lepiej smakuje. Niedbałe pokrajanie i podanie potraw działa wręcz przeciwnie.

V. Potrawy należy dobrze i długo gryźć. Kawałki mięsa niedość przeżute, leżą nieraz bardzo długo w żołądku niestrawione. Gladstone, słynny minister angielski dojście swe do podeszłego wieku przypisuje codziennej swej przechadzce i temu, że każdy kęs żuł 32 razy!

VI. Jeść z umiarkowaniem, nasycić się, lecz nie przesycać.

VII. Nie zmuszać się i nie jeść bez apetytu, bo to na pożytek zdrowiu nie wychodzi; lepiej jedną porę jedzenia przepuścić.

VIII. Nie pić wody po tłustych potrawach.

IX. Wogóle nie pić nic wśród jedzenia - zdrowiej jest napić się dopiero w kwadrans lub w pół godziny po jedzeniu, gdy soki trawienne już pokarmy dość przetrawiły. Picie wody podczas trawienia rozcieńcza te soki i zmniejsza ich siłę, a płyny zajmując miejsce pokarmom rozszerzają niepotrzebnie żołądek.

IX. Po jedzeniu najzdrowiej jest w spokoju położyć się trochę w wyciągniętej, pozycyi lub przechadzać się powoli po pokoju. Ułatwia to ogromnie należyte trawienie. Rzymianie już, którzy sławnie ucztowali, ale dbali niemniej o swe zdrowie i wygląd, mieli bardzo rozsądne i wypróbowane przysłowie: „post coenam stabis aut mille passus eabis" — „po jedzeniu stój; albo 1000 kroków chadzaj".

 

ozdobnik

UWAGA:

Pisownia oryginalna!
0.0/5 ocena (0 głosów)
facebook    mme   facebook   twitter
             
 Fanpage    Messenger   Grupa handlowa   Twitter

logo 200