O Rozmarynie

O Rozmarynie

Rozmaryn przy swoiey czerstwości zawsze iest zielony, lubi ciepło, na zimno nietrwały, zaczym na zimę chować go należy, aby mroz nie zwarzył.

W miesiącu Marcu na powietrze nie pokazować, bo mu wiatr szkodzi.

Jak rozmaryn szczepić: Przerżnąwszy od spodu, w drzeń ziarno owsowe włożyć, gliny tłustey z gnoiem zmieszawszy oblepić i w ziemię dobrą w naczyniu wsadzić, w czasie każdym. Naylepiey iednak na wiosnę.

To ziele i kwiat bardzo potrzebne do lekarstw , konsekty rożne z niego robią, wonność iego posila naturę, żołądek czyści i trawi, kiedy w potrawach go zażywaią. Kwiatki z niego zbieraią i suszą, a essencya trwa do roku. Na mdłość, na - zawrót i na wszelkie wnętrzne boleści z winem gotuią i daią pić; toż służy na oziebiony żołądek, dodać można kminu: na ślinogorz, na inflammacyą gardła na spadnienie języczka, sam rozmaryn z winem i octem warzyć, i tym płókać gardło. Hemoroidy zbytnie kto cierpi, kwiatki warzyć w winie i te obłożyć mieysce. Wodę z rozmarynem cedzą i tą głowę myią, poczym nietylko włos na głowie odrasta, ale głowę i mózg posila. Także z octem winnym rozmaryn gotować i letnio nogi kąpać, wszelkie boleści uśmierza w kościach. Rozmaryn w rzeczney wodzie gotowany pić, kaszel i suchoty uśmierza, podobnież z mlekiem kozim gotuiąc.

UWAGA:

Pisownia oryginalna!
0.0/5 ocena (0 głosów)
facebook    mme   facebook   twitter
             
 Fanpage    Messenger   Grupa handlowa   Twitter

logo 200