Ogórki

Ogórki

Ogórki kwasić należy w sierpniu. Dobroć ogórków na zimę, zależy głównie od piwnicy i ogórków samych.

Trzeba uważać, żeby ogórki mające się kwasić na zimę, nie były przestałe, ani zbyt wysuszone przez słońce; lecz jędrne, zielone, zbierane w suchy dzień i jak można najprędzej po zerwaniu urządzane.
Wypłókać je w wodzie bez obrzynania korzonków, w przygotowaną, baryłkę czy beczkę dębowa, lub olszowa położyć na spód liści dębowych i wiśniowych, układać ogórki, ciągle warstwami przesypując koprem suchym jak kapustę i liśćmi, gdzieniegdzie kłaść strączek pieprzu tureckiego i ząbek czosnku; to jest na beczkę ogórków, w której będzie dziesięć kóp, wystarczy jedna główka czosnku na ząbki połupana i 3 najwyżej strączki pieprzu tureckiego, który nadając ostrość, utrzymuje jędrność ogórków.
Zaszpontować baryłkę napowrót wyjętem denkiem i szpontem nalać wody wrzącej, posolonej; na drugi dzień dolać zimnej przegotowanej wody bo woda opadnie, i zaraz zaszpontować, wstawić do piwnicy, postawić ją leżącą i co parę dni przewracać, żeby wszędzie równo się kwasiły ogórki.
Na każde 4 garnce wody bierze się jeden funt soli i łut saletry. Zalewać ogórki wolno z przestankami, aby powietrze miało czas wyjść z beczki. W zimie najlepiej jeżeli szpont jest dość duży, tym otworem wyjmować ogórki starannie zawsze napowrót szpont zakładając.

UWAGA:

Pisownia oryginalna!
0.0/5 ocena (0 głosów)

PRZEPIS POCHODZI Z:

Jedyne praktyczne przepisy
facebook    mme   facebook   twitter
             
 Fanpage    Messenger   Grupa handlowa   Twitter

logo 200