Krzewuszka

 • weigelia (Caprifoliaceae)
Krzewuszka

Rodzaj ten, przez Thunberga zwany Weigela, zaś przez innych botaników i światłych ogrodników Weigelia, posiadając wspólne cechy botaniczne z rodzajem Dieruilla, przez niektórych uczonych został przyłączony do tego drugiego rodzaju i często pod nim występuje.

Jednak dla nas, ogrodników, dwa te rodzaje są między sobą tak bardzo różne, że uważałem za właściwe opisane tu niżej krzewy podać pod ich utartą nazwą Weigelia. Polska nazwa, krzewuszka, w potocznej mowie dotąd się nie przyjęła, więc krzew ten znany jest u nas pod ogólną nazwą Wejgelja i w dalszym ciągu tak go nazywać będziemy.

Wajgelje należą do rzędu najpiękniejszych naszych krzewów, dawno u nas znanych i bardzo rozpowszechnionych. Zależnie od gatunku i odmiany, bywają one na 1 - 3 m wysokie, a nawet i wyższe. Wszystkie pochodzą ze wschodniej Azji: z Chin, Japonji, Korei, Mandżurji i wszystkie w miesiącach od maja do sierpnia, okrywają się bogactwem kwiecia, najczęściej w odcieniach różowych, prawie od czysto białego, do bardzo ciemnego karminu. Kwiaty te są lejkowate, na 3 - 4 cm wysokie i prawie również szeroko rozwarte, o brzegu korony wyraźnie 5-klapowym, zebrane po kilka lub kilkanaście w grono na wspólnej szypułce. Ukazują się masowo na pędach zeszłorocznych, a wyjątkowo tylko niekiedy na przyroście tegorocznym.

Najważniejsze gatunki i odmiany są następujące:

 • Weigelia praecox. Gatunek najwcześniej zakwitający ze wszystkich. Pochodzi z Korei, gdzie wyrasta na 2 m wysoko, u nas zaś bywa znacznie niższy. Liście ma dość duże, do 10 cm długie, ciemno-zielone, od spodu jaśniejsze. Kwiaty duże, żywo różowe, już w połowie maja bogato krzew okrywają. Przez krzyżowanie tego gatunku z innemi, sławny Lemoine otrzymał szereg wcześnie kwitnących odmian, z których szczególnie na polecenie zasługują następujące: Aralanche, o kwiatach dużych, białych, w gardzieli blado różowych; Bouąuet rosę, kwiaty ciemno-różowe z jasnym brzegiem, pączki karminowe; Conquerant, kwiat duży, karminowy, z ciemno-różowym brzegiem.
 • Fleur de Mai, daje duże kwiaty, barwy ciemno-różowej, po brzegach białe różowo cieniowane, najwcześniejsze zę wszystkich odmian;
 • Le printemps, kwiaty różowe, po brzegach biało cieniowane, pączki jasno-karminowe.
 • W. japonica. Krzew do 3 m wysoki, o liściach dość dużych, ostro zakończonych, jasno-zielonych. Kwiaty przy rozkwitaniu najczęściej żółtawo-białe następnie różowieją, przybierając stopniowo barwę karminową. Gatunek ten wydał odmianę pstrolistną, znaną w ogrodnictwie pod nazwą W. rersicolor argenteo-marginata, o. liściach z szerokim białym brzegiem, w środku z karminowym odcieniem, o wzroście niskim.
 • W. hortensis. Z Chin północnych. Bywa na 1 - 2 m wysoka. Kwitnie przez czerwiec i część lipca. Kwiaty ma krótsze niż u innych gatunków, ale zato szeroko otwarte, piękne. Zależnie od odmiany bywają one rozmaicie zabarwione; i tak: gratissima ma pączki ciemno różowe, zaś kwiaty blado różowe, bardzo ładne; renosa, kwiaty różowe białem cieniowane ; candida, czysto biała; rubra, o kwiatach czerwonych, wytrzymalsza na mrozy od innych. Oprócz tego wydała ona odmiany o liściach złocistych, albo też biało czy żółto obrzeżonych.
 • W. rosea (Dierrilla florida). Z Chin północnych. Bywa do 2 m wysoka. Kwitnie przez czerwiec i część lipca. W formie pierwotnej posiada kwiaty jasno-różowe, wydała zaś różne piękne odmiany, z których wymieniam: Van Houttei, o kwiatach dość dużych, różowych, biało pręgowanych; candida, czysto biała; Isoline, kwiaty białe, wewnątrz żółtawe ; striata, biało i czerwono plamione; Madame Couturier, kwiaty białe następnie różowieją; Steltzneri, ciemno-czerwona i inne, wszystkie należą do najozdobniejszych odmian. Oprócz tego wydała kilka odmian pstrolistnych.
 • W. arborea (Dierrilla floribunda). Krzew do 2 m wysoki, pochodzi z Japonji. Wyróżnia się kwiatami karminowemi. Szczególnie ładne są jego odmiany: Lar alei i grandiflora; ta ostatnia odznacza się zdrowiem i siłą wzrostu. Wszystkie zwracają na siebie uwagę swem niezwykle ciemnem i efektownem zabarwieniem.
 • W. coraeensis. Krzew dziko rosnący w Korei i Japonji, gdzie bywa na 5 m wysoki, lecz w Europie rzadko 2 m dosięga. Liście ma żywo zielone, do 12 cm długie. Kwiaty ma duże, dzwonkowato rozwarte, przy rozkwitaniu żółtawo-białe, w gardzieli różowawe, następnie zabarwiają się na ciemno-różowo. Kwitnie od czerwca do sierpnia, czasem powtarza w jesieni. Wydała kilka odmian, o kwiatach ciemniej lub jaśniej różowo zabarwionych, a nawet prawie czysto białych; wszystkie one odznaczają się wielkością swych kwiatów, jako też obecnością plam żółtych w gardzieli. Są to krzewy prawdziwie bardzo ozdobne, ale jednocześnie delikatniejsze od innych, które w młodości wymagają okrycia na zimę, szczególnie jeżeli rosną na gruncie stale wilgotnym.
 • W. Middendorffiana. Pochodzi z Mandżurji. Tworzy krzewy ledwo na 1 m wysokie, lub mało co wyższe. Kwiaty ma jasno-żólte, czerwono plamione, bardzo ładne, zebrane po dwa lub trzy na wspólnej szypułce. Krzew ten dotąd mało w Europie rozpowszechniony, gdyż jest dość delikatny, wybredny, czasem w pozornie dobrych warunkach niespodziewanie ginie, gdy natomiast w znacznie gorszych rozwija się zdrowo. Wymaga dalszych obserwacyj i w młodości zabezpieczenia od mrozów, czy też od lutowego słońca, które wiele roślin u nas zabija.
 • W. hybrida obejmuje cały szereg mieszańców powyższych gatunków, które właściwie stanowią najcenniejszy materjał do ozdoby naszych ogrodów, jakkolwiek trafiają się między niemi odmiany bardziej wrażliwe na chłody od innych. Jako bardzo wartościowe wymienię tu następujące: Abel Carriere, o dużych i wczesnych kwiatach, barwy ciemno-różowej i karminowych pączkach; Candida, kwiat dość duży, czysto biały; Congo, kwiat duży, ciemno-czerwono-brunatny; Conąuete, o pączkach jasno-karminowych, zaś kwiatach jasno-różowych, bardzo dużych; Desboisii, kwiaty wczesne, duże, różowe, o brzegu szerokim biało żyłkowanym; Era Rathke, krzew wolno rosnący, o ciemno-karminowych kwiatach, ogólnie ceniony; Feerie, nowsza odmiana Lemoina, która w maju okrywa się takiem bogactwem różowych kwiatów, że liście prawie nie widać; Ideał również wytwór Lemoina, o bardzo obfitych kwiatach barwy karminowej, z ciemno-różowym brzegiem; Madame Lemoine, kwiaty duże, jasno-różowe z białem przy odkwitaniu ciemnieją; Parillon blanc, kwiaty duże, jasno-cieliste z szerokim białym brzegiem; P. Duchartre, pączki ma prawie czarne, zaś kwiaty brunatno-purpurowe, śtedniej wielkości; oraz wiele innych.

Wajgelje są to krzewy wprost nieodzowne w każdym dużym czy małym ogrodzie ozdobnym, bowiem wydają bogactwo pięknych kwiatów, od połowy maja do końca sierpnia, a niekiedy powtórnie jeszcze i w jesieni. Najlepiej się przedstawiają sadzone na trawnikach pojedyńczo, albo w małych grupach, zupełnie same, lub w połączeniu z innemi ładnie kwitnącemi krzewami. Można również tworzyć skupiny z różnych wajgelij, wyższych i niższych wcześniej i później kwitnących, które w ciągu kilku letnich miesięcy będą swą krasą stale oczy przechodniów pociągać. To, co powiedziano o ich wrażliwości na mrozy, odnosi się jedynie do okazów zupełnie młodych, gdyż następnie są one prawie zupełnie odporne, a widziałem nawet okazy, które bez żadnego okrycia dobrze zniosły mrozy dochodzące do 40 stopni C. Zatem do ogólnego sadzenia śmiało je polecić można. Znoszą dobrze półcień, ale prawdziwie bogato kwitną tylko w wystawie słonecznej, w glebie ciepłej.

Hodowla ich nie jest trudną. Mnożyć je możemy wiosną z sadzonek twardych, wysadzanych wprost na gruncie, albo też latem, z sadzonek zielnych, w chłodnej skrzyni inspektowej, pod szkłem. Ten drugi sposób stosujemy szczególnie dla odmian o cienkich gałązkach, które z wiosennych sadzonek gorzej idą. Wyprowadzanie krzewów z siewu również nie jest trudne, jednak lepsze odmiany źle się odradzają, dając często mało wartościowy materjał ogrodowy. Najwłaściwszą porą do przesadzania jest wiosna, gdyż sadzone w jesieni łatwo'przemarzają. Przycinać je należy każdego roku, zaraz po skończonem kwitnieniu, co bardzo sprzyja do wydania bogactwa kwiecia w roku następnym.

UWAGA:

Pisownia oryginalna!
0.0/5 ocena (0 głosów)

PRZEPIS POCHODZI Z:

Dzewa i krzewy ozdobne
facebook    mme   facebook   twitter
             
 Fanpage    Messenger   Grupa handlowa   Twitter

logo 200