O Pigwach i Rayskich Jabłkach

O Pigwach i Rayskich Jabłkach

Pigwy co do owocu dwoiakie są, iabłka i gruszki: iabłka są gładkie i okrągłe, gruszki podługowate i ziarniste. Zapach maią przyiemny, od ktorego przecięż inne owoce gniią, dla czego na zimowe przechowanie blisko być nie maią.

Potrzebuią gruntu chłodnego, wilgotnego i pulchnego. Rozmnażaią się naylepiey przez oddarte dziki z korzeniem, i naydłużey w trzecim roku rodzą. Na tych to wvchowuią się Karły.

Rayskie Jabłka, inaczey nazwane Święto Jańskie, dla tego, iż koło Ś. Jana doyrzewaią, i wtedy są iedne białe, drugie żółte. Co do drzewa, te się pospolicie nisko trzymają, i pod karły zażywane bywaią: są dwoiakiego gatunku, iedne pierwey kwitną, drugie bez kwiatu zaraz owoc wydaią. Co do owocu, są wprawdzie małe, lecz do użycia zdatne. Grunt zwyczayny ogrodowy dla nich dobry. Rozmnożenie iednakoweż z Pigwami; i iak owe, zimy się nie obawiaią. Przypominam, że iak Pigwom, tak i Rayskim Jabłkom, nie trzeba pozwalać z ziemi zarastać kępą, lecz leźli nie potrzebne są na rozmnożenie, dziki odciąć i wyrzucić

UWAGA:

Pisownia oryginalna!
0.0/5 ocena (0 głosów)
facebook    mme   facebook   twitter
             
 Fanpage    Messenger   Grupa handlowa   Twitter

logo 200