TO NIE WYPADA!
PODRĘCZNIK, w którym wykazano, co jest niewłaściwe i niestosowne w postępowaniu i w mowie a z czem się często spotkać można.

1886

O treści i formie tej książeczki.
Przepisy tyczące się życia towarzyskiego składają się po większej części z zakazów pouczających, czego w towarzystwie unikać należy, z tego więc powodu książeczka ta w tejże formie, to jest w formie zakazów mieści w sobie krótko a treściwie zebrane rozmaite w tym względzie wskazówki.
Wiele z umieszczonych tu reguł cieszy się od dawna powszechnem uznaniem, inne wynikły z osobistych zapatrywań i doświadczenia zbieracza poprzednich lub zostały zastosowane przez tłumacza do narodowych zwyczajów.
Niektóre osoby powiedzą może, że wielu rzeczy tu umieszczonych jest tak powszechnie znanych, że pisać o nich było zupełnie zbytecznem; nie przeczymy temu, żeby jednak rzecz w całości przedstawić, należało umieścić i to, co jest powszechnie znanem, zresztą każdy, kto tylko nad wszystkiem uważnie zastanawiać się umie, przyznać musi, że nawet osoby lepszego towarzystwa często prawie przeciw każdej z tych reguł wykraczają.
Niektórym znów zdawać się może będzie, że jest wiele przesady w niektórych z tych przepisów; na to odpowiemy, że każdemu wolno pozostać na tym stopniu ogłady towarzyskiej, na jakiej pozostać za stosowne uzna.
Każdy jednak przyznać nam musi, że u nas jest wielu młodych ludzi z dobrymi skłonnościami i dobrymi zamiarami, których wychowanie jest pod pewnym względem zaniedbane. Tacy ludzie mają często bystre pojęcie a więc wkrótce wartość tych wskazówek ocenią; ich też głównie przy wydaniu tej książeczki mieliśmy na celu.
Plan tej książeczki nie zdąża do tego, aby pouczyć sztywnej formalności, czego skąd innąd nauczyć się można, bo są całe tomy dające wskazówki, jak oddawać i przyjmować odwiedziny, urządzać wycieczki i obiady, jak prowadzić korespondencyą i t. d. do tych to więc książek odsyłamy interesowane w tym względzie osoby.

ozdobnik

facebook    mme   facebook   twitter
             
 Fanpage    Messenger   Grupa handlowa   Twitter

logo 200